موفقیت شرکت انرژی آریانا دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دستیابی به افزایه‌ حفاری

 | تاریخ ارسال: 1398/11/29 | 
شرکت انرژی آریانا که در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر مستقر است در مطالعات خود موفق به تولید آزمایشگاهی افزایه‌ حفاری کنترل کننده فیلتراسیون سیال حفاری شدند که به گفته آنها این ماده علاوه بر صنعت نفت در سایر حوزه‌ها همچون صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر محسن ده‌ودار از محققان این طرح گفت: به دلیل نیاز فراوان بازار به این مواد افزودنی حفاری و عدم تولید نمونه با کیفیت و استاندارد در داخل کشور اقدام به اجرای طرحی با عنوان "دستیابی به روش تولید افزایه‌های حفاری صنعت نفت" کردیم.
وی هدف از اجرای این تحقیق را دستیابی به روش ساخت این مواد در فاز نیمه صنعتی و صنعتی دانست و خاطر نشان کرد: نهایت موفق به تولید افزایه‌های حفاری با کیفیت مورد نظر در مقیاس آزمایشگاهی شدیم.
ده‌ودار مشکل اصلی اجرای این طرح را عدم وجود تجهیزات دقیق آزمایشگاهی و وجود یک منبع جامع برای راهنمایی و پیشبرد طرح ذکر کرد و یادآور شد: از این رو با استفاده از ساده‌ترین تجهیزات موجود، هزینه شخصی و استفاده از منابع مختلف در بخش‌های دانشگاهی و صنعتی و انجام آزمایش‌های متعدد، نتیجه مطلوب حاصل شد.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیر کبیر ادامه داد: با توجه به بررسی‌های انجام شده، ماده مورد مطالعه نه تنها در صنعت نفت ایران بلکه در صنعت نفت کشورهای همسایه نیز تقاضای فراوانی دارد.
وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر آن استفاده از این ماده در داخل کشور تنها به بخش حفاری مربوط نمی‌شود بلکه در صنایع مهم و بزرگی از جمله صنعت خوراکی، صنعت آرایشی و بهداشتی، صنعت دارویی و صنعت نظامی نیز کاربرد دارد.
وی تولید این افزایه‌ در فاز نیمه صنعتی و صنعتی را فاز توسعه‌ای این طرح نام برد و افزود: وجود بازار گسترده در داخل و خارج از کشور، بومی سازی و رفع موانع تحریم، امکان صنعتی کردن طرح در مدت زمان کم، امکان استفاده از ظرفیت‌های خالی موجود در خطوط تولید مواد شیمیایی داخل کشور از جمله مزیت‌های تولیدی این ماده به شمار می‌رود.
ده‌ودار، استفاده از مواد اولیه داخلی، کیفیت بالاتر نسبت به نمونه‌های موجود، امکان اصلاح و بهبود خواص فعلی با توجه به تجربه کسب شده در این حوزه، استفاده از این ماده در بازارهای خوراکی، آرایشی و بهداشتی و دارویی از مزیت‌های رقابتی این محصول است.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاربرد اصلی این ماده را در صنعت نفت دانست و یادآور شد: اما با تحقیقات بیشتر بیش از ۲۰ حوزه صنعتی از جمله تولید رنگ‌های صنعتی و ساخت سرامیک برای استفاده از این ماده شناسایی شد که با کمک خواص ایجاد شده توسط این ماده، می‌توان از آن در این صنایع استفاده کرد.
به گفته وی مهمترین صنایع غیر نفتی که بازار نسبتا گسترده‌تری دارد، صنایع خوراکی، آرایشی و بهداشتی، دارویی و نظامی هستند.
این طرح از سوی دکتر محسن ده ودار، مهران فقفوری، علی سلمانی سیاح و علیرضا کیانی از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.